11.20.2017

Historia Saun Fińskich

Historia Saun Fińskich

Sauna Fińska wpisuje się od wielu lat w trend, gdzie poprzez kąpiel w saunie, ludzie mogą utrzymać dobre zdrowie oraz cieszyć się świetnym samopoczuciem. Sauna Fińska skutecznie usuwa toksyny z organizmu poprzez pocenie się. Stała się też najbardziej rozpoznawalnym sposobem na kąpiel w saunie.

V wiek. Europejczycy z północy porzucają koczowniczy styl życia (ekspansja na tereny skandynawskie z centralnej Azji), wprowadzając tryb osadniczy. Wówczas to na dużą skalę zaczęto używać sauny. Ludzie odwiedzający kraje skandynawskie twierdzili, że mieszkańcy tych regionów jako jedyni w klasie chłopskiej kąpali się raz na tydzień. Zjawisko wówczas niezbyt powszechne. Same sauny, wg znalezionego opisu z 1112 roku, były częściowo wkopywane w ziemię. Dopiero później zaczęto budować je nad ziemią, w celu łatwiejszego dostępu do nich.

Do wieku XVIII w saunach rodziły się dzieci, gdyż było to środowisko najbardziej sterylne. Prawie wszystkie fińskie kobiety dokonywały tak porodu. Powoli jednak zwyczaj zanikał, gdyż coraz więcej placówek medycznych docierało w różne zakątki Finlandii. Rozwijały się też mniej zaludnione regiony farmerskie. I gdy kiedyś z sauny można było nago przesmyknąć się do domu, tak mężczyźni zaczęli przewiązywać w pasie koszulę, a kobiety ubierać lekki szlafrok lub sukienkę, bowiem coraz ciężej było o prywatność. W saunach dokonywano rytuałów oczyszczenia przed ceremonią ślubną. Myto też na drewnianych ławkach zmarłych.

Przez wiele stuleci w Szwecji i Norwegii kultura sauny rozwijała się, by zniknąć zupełnie pod koniec XIX wieku. Przyczyną były tysiące odnotowanych przypadków śmiertelnych, których powodem były plagi i epidemie roznoszone w miejscach publicznych. Ponieważ wiek XX przyniósł ogromny skok w jakości życia i wniósł wiele informacji na temat zdrowego trybu życia, sauny wróciły na dobre nie tylko w Skandynawii, ale i na całym świecie.

Wchodząc jednak w czasy współczesne, pojawił się wymóg przeprojektowania systemu ogrzewania saun. Nowe jednostki grzewcze nie były projektowane w sposób przemyślany. Kamienie były zamykane w metalowych pudełkach, a niektóre z nich były tak małe, że nie mogły nagrzać sauny. Zdarzało się też umieszczać je blisko sufitu, gdzie nie spełniały swojego zadania. Beton zastąpił drewno, przez co była potrzebna większa ilość ciepła, by ogrzać saunę. Tym samym lata 30-ste XX wieku, wpisaly się w historię jako najsłabszy okres projektowania saun.

Dziś w Finlandii znajduje się 2 miliony saun (wg. różnych źródeł może to być liczba 3 mln.) i jest to liczba większa niż ilość samochodów obecnych w tym kraju. A słowo "sauna" (tłum. dom kąpielowy) jest autentycznym fińskim słowem, które na stałe wpisało się w użytek na całym świecie. Dla Finów, sauna była duchowym przeżyciem, gdzie powstało nawet określenie "W saunie musisz zachowywać się podobnie jak w kościele". Sauna Fińska uczestniczyła we wszystkich znaczących wydarzeniach w roku: Nowy Rok, Wielkanoc, Wielki Post, Środek Lata i czas zbiorów. Gdy Finlandia stawała się coraz bardziej zurbanizowana i uprzemysłowiona, rytuał sauny został zastąpiony użytkowaniem okazjonalnym. Dostęp do sauny jest powszechny i stał się czymś zwykłym.

NEWSLETTER
By nie przegapić:
Nowości
Przecen
Aktualności
Nie chcesz kupować teraz? Zostaw swój adres e-mail.
Powiadomimy Cię o wszystkich naszych nowościach i promocjach.
Wygraj 5% rabatu na DOWOLNE zakupy. Co tydzień losujemy 1 osobę i przydzielamy jej rabat 5% na pierwsze zakupy. Rabat można użyć na każdy dowolny produkt nie objęty promocjami. Nie ma limitu czasu na rabat :)
copyright: AMS Sauna 2007-2020
Sklep Internetowy LOOP