08.04.2021

Podstawy użytkowania sauny. FAQ.

Podstawy użytkowania sauny. FAQ.

Czym jest Sauna Fińska?
Sauna Fińska, zwana często tradycyjną, to pomieszczenie z piecem elektrycznym lub piecem opalanym drewnem. Pomieszczenie saunowe zostaje nagrzane do odpowiedniej temperatury, 65°C lub więcej (nawet do 100°C), w którym następnie można brać kąpiel saunową. Kąpiel może trwać od kilku do kilkunastu minut (lub kilkudziesięciu minut). Podczas czasu kąpieli, piec może wykazywać aktywność tylko, by podtrzymać wybraną temperaturę.

Jak często można brać kąpiel w saunie?
Jeśli nie ma przeciwskazań lekarskich, w Saunie Fińskiej oraz infrared można brać kąpiel każdego dnia.

Czym jest sauna infrared?
Sauna infrared posiada inny system grzewczy w porównaniu do Sauny Fińskiej. W saunie infrared, źródłem ciepła są promienniki infrared, które muszą być aktywne podczas całego pobytu w saunie. W przeciwsieństwie do Sauny Fińskiej, temperatura jest dużo niższa i może być ustawiona średnio pomiędzy 48°C-60°C.

Czym jest sauna MIX?
MIX, to połączenie obu typu saun: Fińskiej oraz infrared, w jednym pomieszczeniu saunowym. Użytkownik może wybrać typ kąpieli w zależności od potrzeby. W saunie MIX znajdują się promienniki infrared oraz klasyczny piec z kamieniami.

Do czego służą kamienie w piecu elektrycznym lub opalanym drewnem?
Kamienie saunowe w piecu, przejmują ciepło z grzałek pieca i powoli oddają ciepło bezpośrednio na pomieszczenie saunowe. Kamienie saunowe są kamieniami specjalnymi, przeznaczonymi do użytkowania w piecach. Podczas kąpieli nie należy dotykać kamieni, gdyż grozi to poparzeniem.

Jak długo trwa nagrzanie pomieszczenia sauny tradycyjnej?
Przed wzięciem kąpieli należy wcześniej załączyć piec, który musi nagrzać pomieszczenie saunowe do wybranej temperatury. Nagrzanie pomieszczenia zwykle trwa od 45-60 minut, gdzie czas ten może ulec wydłużeniu, gdy chce się uzyskać wysoką temperaturę.

Czy ściany sauny muszą posiadać izolacje?
Tak – ściany w pomieszczeniu saunowym są specjalnie izolowane. Izolacja ma zapobiegać utracie ciepła podczas pobytu w saunie.

Do czego służą ławki w saunie?
By w pełni cieszyć się pobytem w saunie, należy używać ław górnych, gdzie jest najwyższa temperatura. Ławy dolne są przydatne, gdy chcemy na chwilę nieco ochłonąć. Dolny poziom ław to nieco mniejsza temperatura.

Jakie drewno może być użyte na ściany w saunie?
Drewno do tego przeznaczone powinno mieć niską gęstość. Wraz ze wzrostem gęstości drewna pogarsza się jego izolacyjność cieplna. Im mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła, tym lepsze właściwości izolacyjne drewna. Im większa jest gęstość drewna, tym większy współczynnik przewodzenia ciepła.
Aktualnie nasza firma stosuje do budowy ścian: Świerk Skandynawski, Osika Skandynawska, Olcha Skandynawska, Cedr Kanadyjski, Jodła Kanadyjska oraz Osika Skanynawska Termo, Abachi Termo. Rodzaj użytego drewna ma wpływ na końcową cenę budowy sauny.

Dlaczego polewa się kamienie w piecu?
Na kamienie saunowe można wylać, od czasu do czasu, nieznaczną ilość wody, w celu zwiększenia wilgotności w saunie. Kamienie polewają osoby znajdujące się na górnych ławach. Komfortowe warunki kąpieli w saunie zachodzą, gdy suma temperatury i wilgotności wynosi 110.

Czy w saunie można słuchać muzyki?
Tak, istnieje możliwość wbudowania specjalnego systemu nagłaśniającego, do którego można podpiąć źródło dźwięku.

Czy można zaprogramować kąpiel automatycznie?
Tak, służą do tego opcje sterownika. Sterownik umożliwia tworzenie programów, które są cykliczne lub jednorazowe i pozwalają np. przygotować saunę pod kąpiel o wyznaczonej godzinie.

Czy pomieszczenie saunowe może posiadać specjalny kształt?
Tak, nasza firma produkuje sauny pod dokładny schemat pomieszczenia, co pozwala stworzyć niemal dowolny typ zabudowy.

Czy ściana frontowa może być przeszklona?
Tak – można zastąpić klasyczną ścianę drewnianą z drzwiami, w całości przeszkloną specjalną szybą.

Czy kąpiel w saunie może powodować odwodnienie?
Dłuższy pobyt w saunie, zwłaszcza w wysokiej temperaturze, może powodować ubytki wody w naszym organizmie. Po zakończeniu kąpieli lub przed jej rozpoczęciem, dobrze jest uzupełnić płyny w organizmie.

Czy kąpiel w saunie można brać w stroju kąpielowym?
Podczas pobytu w pomieszczeniu saunowym zalecane jest bycie rozebranym do naga. Można jednak okryć się ręcznikiem. Na ławach siadamy również nie bezpośrednio, a np. na przygotowanych wcześniej ręcznikach.

Czy w saunie może przybywać więcej niż jedna osoba?
Pomieszczenie saunowe projektowane jest pod określoną maksymalną liczbę osób. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala, kąpiel może brać więcej niż jedna osoba w tym samym czasie.

Użytkowanie sauny, tak naprawdę nie ma sztywnych reguł. Ważne by czuć się zrelaksowanym i brać kąpiel w sposób, jaki sprawia nam najwięcej radości.

NEWSLETTER
By nie przegapić:
Nowości
Przecen
Aktualności
Nie chcesz kupować teraz? Zostaw swój adres e-mail.
Powiadomimy Cię o wszystkich naszych nowościach i promocjach.
 
copyright: AMS Sauna 2007-2023
Sklep Internetowy LOOP